środa, 26 października 2011

Przydatność umiejętności linkowania

Internet jest domeną młodzieży i rzadko kto po trzydziestce potrafi przylinkować. Blogerowi po pięćdziesiątce wypadałoby raczej grzecznie wytłumaczyć, co to takiego URL.
Oczywiście w polskiej wiki hasło o URL jest tak zagmatwane, że ciężko coś z tego zrozumieć. W onecie też byle jak. Komuś chyba zależy na bezlinkowiu w błogosferze RP i pielęgnacji ignorancji.

Jeśli ktoś nie nauczył się jeszcze linkować, to może tymczasowo umieszczać w swoich wpisach "nieklikalne" adresy http://obczyzna.wordpress.com/2008/04/14/blogosfera/

Jeśli autor obawia się odpływu czytelników, to może sobie linkować do swoich własnych starszych wpisów. W każdym bądź razie trzeba linkować, bo przecież cała sieć powiązana jest linkami.

Umiejętność linkowania przydaje się szczególnie w sytuacji, gdy dwoje nielinkujących lamerów próbuje przeprowadzić dyskusję online a wychodzi z tego kogel- mogel i czeski film - nikt nic nie wie:


FYM z motyką

Klasyczny przykładzik atomizacji i fragmentacji polskiej błogosfery. FYM publikuje w Poprawczaku, a Pani Wiórkiewicz replikuje na 2 portalikach: Poprawczaku i BM24 a pomimo tego oboje interlokutorów nie potrafi trafić pod jeden z czterech wpisów, coby przedyskutować ten sam temacik… Czytaj dalej 

FrY our Mind, pt., 02/01/2009 – 23:59
tak to jest publikować na dwóch portalach naraz. Na Niepoprawnych jest moja odpowiedź ) , do której nie potrafię przylinkowaćvia Rynek prasowy… czyli FYMowi do poduszki | Blogmedia24.


Skorowidz debaty Rolexa o liberaliźmie

-> RolexNa razie tylko jedna sprawa bo jestem naprawde w biegu i bede bardzo zajety przez najblizsze dni: nie mialem do Pana absolutnie pretensji o tresc i forme Panskiego wpisu; jesli tak wyszlo to przepraszam. Moja wypowiedz skierowana raczej byla … Czytaj dalej 

LINKUJMY! - akcja hipertextowa

via www.webstop.pl on 4/14/11
Razem z Kubą Filipowskim i Marcinem Jagodzińskim włączyłem się w akcję Linkujmy!Jest to manifest i apel do blogerów żeby nie zapominali o tym, że ideą powstania HTML i całego WWW w ogóle, był hipertekst – sieć powiązań między stronami. To właśnie odróżnia nas od papieru, że dowolne słowo w naszym tekście może być odnośnikiem do innej strony, która uzupełni i wzbogaci nasze treści. Dlatego zachęcam Was wszystkich do linkowania oraz do przyłączenia się do akcji – na stronieLinkujmy znajdziecie przycisk, który możecie u siebie umieścić żeby promować ten apel. Ja umieściłem u siebie w prawej kolumnie bloga. Dlaczego naprawdę dobrze jest linkować? O tym poniżej.

via www.webstop.pl on 4/14/11
Problem jaki widzę to nie powoływanie się na źródła lub czasem wręcz – tak jak przypadku Webhosting dzisiaj – kłamanie odnośnie źródeł. Dotyczy to niestety nie tylko mediów, ale również niektórych polskich blogów. Zwykła dziennikarska czy blogerska rzetelność i przyzwoitość nakazuje dać takie swoiste kudos tym, dzięki którym mamy naszego newsa. Nieistotne czy chodzi o kogoś z mniejszą popularnością, czy o bezpośrednią konkurencję, czy o znacznie od nas większe media czy blogi – ujawniajmy źródła i linkujmy. Ja staram się to robić zawsze.
To przecież tym różnimy się my – media elektroniczne i blogi – od wydawnictw papierowych. To jedna z najlepszych rzeczy, które różnią nas od papieru – czytelnik w ciągu kilku minut, podążając za linkami, może poznać inne punkty widzenia na ten sam temat (czy to w oryginalnych artykułach czy w komentarzach do nich). Linkowanie jest dobre dla wszystkich, ale szczególnie dla czytelników.
Mam więc taki apel do wszystkich blogerów, dziennikarzy oraz tych, którzy za dziennikarzy się uważają – powołujcie się na źródła albo jeszcze lepiej, linkujcie do nich.
Uaktualnienie:
Przeczytajcie też o akcji Linkujmy! oraz dlaczego tak naprawdę warto linkować.


Mamy ciekawe orzeczenie w Hiszpanii, w którym to orzeczeniu Sąd Apelacyjny w Barcelonie (Audiencia Provincial de Barcelona) uznał (Sentencia Num. 301/2011 z 7 lipca 2011 r.), że linkowanie do materiałów chronionych prawem autorskim nie jest samo w sobie publicznym udostępnianiem takich utworów, a przez to nie stanowi naruszenia prawa autorskiego.
za pomocą Sąd w Hiszpanii: linkowanie nie jest powielaniem, rozpowszechnianiem, ani publicznym udostępnianiem | prawo | VaGla.pl Prawo i Internet.